Neste NM for kor i 2025

NM for kor arrangeres hver 2. år, neste gang blir 27.-30. mars 2025.

Regningslinjer for konkurrasen er klare og finnes her.

Dommerene signeres i disse dager og vil bli presentert ila kort tid.

Invitasjon til påmelding kommer i begynnelsen av mars og søknadsfrist vil være 1. oktober 2024.

Vi gleder oss!

Kammerkoret Aurum er Norgesmester 2023

Kammerkoret Aurum gikk av med seieren og kan titulere seg norgesmester i kor. Koret holder til i Trondheim og dirigeres av Eva Holm Foosnæs.

Vi gratulerer!

53 kor fra hele landet deltok i ulike klasser. Deltakerne spenner vidt og bredt fra barnekor til seniorkor og de deltar i ulike klasser med forskjellig nivå.

Et internasjonalt dommerpanel ga gode og fyldige tilbakemeldinger til alle korene.

Det var syv kor som kom til finalen:

Vokalensemblet SKRIK
Kammerkoret NOVA
Bel Chorus
Kammerkoret Aurum
Kammerpikene
Defrost Youth Choir
Ensemblet REX

Alle finalistene deltok med ytterligere to nummer i finalen. 

Foto: Anna Granqvist – Norges Korforbund

NM resultater 2023

Se resultatene til alle korene her.

Vi gratulerer alle klassevinnere:

BARNEKORBærum Pikekor81,34
UNGDOMSKOR BVIVACE barne- og ungdomskor83,84
ÅPEN KLASSE BKor i Namskogan85,13
ÅPEN KLASSE BARNEKORLahko Voices77,46
ÅPEN KLASSE AVokalensemble SKRIK92,00
SENIORKORMelhus Pensjonistkor75,05
SAKRAL BCorona83,92
SAKRAL ADefrost Youth Choir91,13
ELITEKOR SAKRALEnsemble REX95,71
DAMEKOR BHauka Dekorum87,96
BLANDAKOR BSelbu Korensemble86,92
MANNSKOR ABel Chorus89,5
UNGDOMSKOR ADefrost Youth Choir92,63
MANNSKOR BVålerenga Mannskor84,25
VOKALGRUPPE BCONFUS77.08
VOKALGRUPPE A med micKonsonantkompaniet84,38
VOKALGRUPPE A uten micHost!84,46
BLANDAKOR AVokalensemblet SKRIK85,42
ELITEKORKammerkoret NOVA95
DAMEKOR AKammerpikene85,72
 

Resultat NM 2021

Vinner av NM-finale/ Norgesmester 2021:
Schola Cantorum. Dirigent: Tone Bianca Sparre Dahl. Foto: Eir-J. Bue/Multifoto

Åpen klasse A:

  1. Defrost Youth Choir 90, 97
  2. Femme 88,54
  3. Courage 88,46
  4. Koret Bris 87,67
  5. Birkelunden Mannskor 82,46
    (trukket 1 poeng grunnet overskridelse av tid)

Åpen klasse B:

  1. Skedsmo Voices Vokalgruppe 85,50
  2. Osterøykoret 80,58
  3. Korleone 77,75
  4. Vokalensemblet Aquarius 76,46
  5. Sangkoret Karteswingen 74,75
    (trukket 1 poeng grunnet overskridelse av tid)
  6. Sjetnekoret 73,17
  7. NonStop 72

Barnekor åpen klasse:

  1. Bolteløkka Jentekor 81,31
  2. Team Dalgård 80
  3. Stadsbygd Barnekor 74,25

Ungdomskor B:

  1. Vivace Barne- og ungdomskor 84,31
  2. Grålum Vokalis 80,17
  3. Tune Kirkes Pikekor 75,50

Sakral Elitekor:

  1. Kammerkoret Aurum 94,94
  2. Schola Cantorum 94,44
  3. Viva 92,42
  4. GAEA 92.04
  5. Ensemblet Dalí 91,25

Sakral A:

  1. Sætre Vokalforum 87,38
  2. Kammerkoret Bocca 87,25
  3. Viggja Voices 86,58
  4. A Cappellissimo 85,63
  5. Defrost Youth Choir 85,42
    (trukket 1 poeng grunnet overskridelse av tid)
  6. Black&Lekker 85
  7. Kammerkoret Collegium Vocale 84,46
  8. Ad Libitum 83,71
  9. Trønderkor 83,38
  10. Bergen Mannskor 82

Sakral B:

  1. CodaVokal 80,96
  2. Vivace Barne- og ungdomskor 80,29
  3. FosenKlang 79,75
  4. Melhus Songlag 78,71
  5. Hoff Korforening 77,63
  6. Røros Sangforening 75,50

Vokalgruppe B:

  1. Confus 83,33
  2. Korleone 80,25

Blandakor B:

  1. Hoff Korforening 83,58
  2. Tylldalen Blandakor 80,31
  3. Beitstad Songlag 80,25
  4. Melhus Songlag 80,04
    (trukket 1 poeng grunnet kort program)
  5. Osterøykoret 80
    (trukket 1 poeng grunnet kort program)
  6. Hemsedalskoret 76,17

Damekor B:

  1. Norsk Et Lite Kor 82,63
  2. Sangforeningen 81,56
  3. CodaVokal 80,79
  4. FosenKlang 80,17

Mannskor B:

  1. Os Mannskor 81,33
  2. Singsaker Songlag 79,96
  3. Haltdalen Mannskor 76,58
  4. Fuglset Mannskor 74,46
  5. Mannskoret Dovre 73,13

Vokalgruppe A:

  1. Viggja Voices 87.08
  2. Femme 86.04
  3. Konsonantkompaniet 85,50

Blandakor A:

  1. Stavanger Studentsangforening 93,94
  2. Kammerkoret Bocca 91,63
  3. Kammerkoret Collegium Vocale 89,79
  4. A Cappellissimo 87,96
  5. ØremaZZørene 86,29
  6. Ad Libitum 83,67
  7. Trønderkor 83

Damekor A:

  1. Sandefjord Vokalensemble 88,94
  2. Asker Bel Canto 86,31
  3. Black&Lekker 83,17

Mannskor A:

  1. Birkelunden Mannskor 86,46
  2. Bergen Mannskor 84,92

Elitekor:

  1. GAEA 93
  2. Schola Cantorum 92,54
  3. Kammerkoret Aurum 91,25
    (trukket 1 poeng grunnet kort program)
  4. Viva 90.38
  5. Ensemblet Dalí 87,75


Spesialpriser:

Programpris fra Norsk Musikkforlag og Cantando/ Norsk Noteservice:
Vivace Barne- og ungdomskor
Hoff Korforening

Pris for fremføring av musikk av Knut Nystedt
I Stenbrottet, sunget av Stavanger Studentsangforening

Pris for fremdragende tolkning av en nålevende norsk komponist, fra Norsk Komponistforening:
Love Song 2 av Torbjørn Dyrud, sunget av Schola Cantorum

Pris fra Norges Kirkesangforbund i sakral klasse:
Miserere av Eva Ugalde, sunget av Sætre Vokalforum

Dirigentpris:
Astrid Rabben